gerçek bal nasıl anlaşılır - An Overview

Erime testi: Oda sıcaklığında bıraktığınızda yumuşuyorsa gerçek, su gibi eriyorsa sahtedir

Peteklere konulan balların, işçi arılar tarafından suyunun uçurulması ve olgunlaşması sağlanır. Daha sonra balmumu ile petek gözleri kapatılır ve bal hazır hale getirilir.

Nem değeri yüzde 20'nin altında olan ballar uygun koşullarda saklanması halinde fermantasyona uğramazken; nem değeri yüzde twenty'den fazla olan ballarda ekşime riski yüksek oluyor.

Bir parça pamuğu bala batıralım, sonra pamuğu yakalım eğer kolay şekilde yanarsa bal içeriğinde yüksek olasılıkla su yoktur.

Ham bal, previousörize edilmediğinden ve polenleri tutacak şekilde filtre edilmediğinden besin içeriği tüm doğallığıyla korunur. İşte, sahte bal ve gerçek bal arasındaki fark ve balın donup donmayacağına dair detaylı bilgiler

Bu yüzden herkesin aklındaki soru şu: Gerçek balla sahte balı nasıl ayırt edebilirim? Aldığım balın gerçek olduğunu, hakiki bal yediğimi nasıl anlayacağım?

Bal buzdolabında şekerleniyorsa gerçektir. Gerçek bal kaşıkla alındığı zaman kesintisiz gelir. Buzdolabında yaklaşık bir ay bekleyen balın krem ya da tereyağı kıvamına gelmesinin balın hakiki olduğunu gösterir.

Bir dahaki sefere yorum yaptığımda kullanılmak üzere advertımı, e-posta adresimi ve Web-site adresimi bu tarayıcıya kaydet.

Yakma testi: Bal değdirdiğiniz kibriti yaktığınızda yanıyorsa bal saftır ve gerçektir, yanmıyorsa sahtedir

Bir inanışa göre de karıncalar tatlı ve besin olan her şey ile ilgi duyarlar, fakat gerçek bala yaklaşmazlar.

Son zamanlarda internette sahte balı anlamanın diye saçma sapan videolar var reklam olmasın diye onları buraya paylaşmadık. Suya koyup sahte ile gerçeği efendim altıgen olursa gerçek olmazsa sahte gibi uydurma şeyler onlara sakın inanmayın. 

Gerçek balı anlamanın bir diğer yolu ise balın akışkanlığıdır. Kavanozdan alınan balı aşağı doğru akıttığınızda bal sürekli akar. Hakiki bal boğazı yakar mı?

Gerçek bal kaşıkla alındığı zaman gerçek bal nasıl anlaşılır kesintisiz akar. Buzdolabında yaklaşık bir ay bekleyen balın krem ya da tereyağı kıvamına gelmesinin balın hakiki olduğunu gösterir.

Gerçek balı anlamanın bir diğer yolu ise balın akışkanlığıdır. Kavanozdan alınan balı aşağı doğru akıttığınızda bal sürekli akar. Bal kesik kesik akıyorsa o bal sahte baldır" dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *